May 6-7
  Challenge Cup Invitational
The Ridge Club
Sandwich, MA
Round 1 Pairings
Sunday, May 7th

 

 Challenge Cup Invitational

Time Pairings
Please note: Players will be treated to a buffet lunch prior to the final round.
The buffet will be open from 11:00 am to 2:00 pm.
All players in the Girls Division will be shuttled to their respective holes at 1:00pm.
Upon finishing the 1st round they will immediately begin their 2nd round off of the 10th tee. 
12:10 Harry Culhane (93) - Khai Buttner (94) - Alec Abramson (94)
12:20 Jack Fechter (89) - Sam Taraian (90) - Charlie Donahue (91) - Harry Grosso (92)
12:30 Andrew Franz (85) - Ned Dean (85) - Jack Nadeau (86) - Joey Ciolino (88)
12:40 Jay Milch (83) - Collin Fitzpatrick (83) - Trevor Reilly (83) - Dillon Brown (85)
12:50 John Baldwin (82) - Tucker Gullbrants (82) - Maahin Gulati (82) - Lane Bohman (83)
1:00 Jack Steckler (80) - Kevin Lynch (81) - Mithran Denbow (81) - Jack Ouellette (82) 
1:10 Nico Ciolino (80) - Sathscia Sowinkong (80) - Joseph Paolucci (80) - Conner Willett (80)
1:20 Tyler Hahn (79) - Jack Tobin (79) - Jacob Raye (79) - Uttdom Sowinkong (79)
1:30 Jonathan Elkins (76) - Matt Epstein (76) - Brandon Gillis (77) - Drew Powell (78) 
1:40 Ryan Tomaso (75) - Andrew Michienzi (75) - Jack Brown (76) - Brendan Cronin (76)
1:50 Andrew Giacchetto (74) - Ryan Quinn (74) - Tommy Ethier (75) - Griffin Chenard (75)
2:00 Charles Ma (81) - Matthew Doyle (83) - Ryan Lundy (86) - Brian Glennon (86)
2:10 Nick Cummings (71) - David Rogers (72) - Davis Chatfield (73) - Thomas Downing (74)
2:20 Will Campbell (77) - Joseph Lenane (79) - John Broderick (79) - Harry Dessel (79)
2:30 Aidan LeBlanc (74) - Trevor Lopez (74) - Vikram Konanki (75) - Ricky Angeli (75)


 

Field as of 4/24/17

Challenge Cup Junior Invitational

Name Graduation Date City/State
Girls Division (FULL)
AJ Chicharro 2019 Fall River, MA
Ellie de Andrade 2021 Cohasset, MA
Addy Douglas 2019 Newport, RI
Emily Hunt  Sandwich, MA
Julia Kashimura 2020 Watertown, CT
Winnie McCabe 2017 Dover, MA
Emily Nash 2019 Lunenburg, MA
Margot Osterman 2020 Scituate, MA
Isabelle Premkumar 2018 Dunstable, MA
Emily Rodricks 2017 S. Yarmouth, MA
Maggie Scales 2019 Medfield, MA
Gabrielle Shieh 2020 Carlisle, MA
Lauren Thibodeau 2018 Hampstead, NH
Boys 14 & Under Division (FULL)
Ricky Angeli 2021 S. Kingstown, RI
John Broderick 2012 Wellesley, MA
Will Campbell 2021 Brewster, MA
Harry Dessel 2022 Barrington, RI
Matthew Doyle 2021 Madison, CT
Brian Glennon 2021 Hingham, MA
Vikram Konanki 2021 Newton, MA
Aidan LeBlanc 2023 Beverly, MA
Joey Lenane 2022 Dedham, MA
Trevor Lopez 2021 Winchester, MA
Ryan Lundy 2021 Hopkinton, MA
Charles Ma 2020 West Roxbury, MA
Boys 15-18 Division (FULL)
Alec Abramson 2018 Sandwich, MA
John Baldwin 2020 Little Compton, RI
Lane Bohman 2017 Chatham, MA
Dillon Brown 2018 Halifax, MA
Jack Brown 2017 Hudson, NH
Jarod Buffone 2018 Sutton, MA
Khai Buttner 2020 Boston, MA
Davis Chatfield 2017 Attleboro, MA
Griffin Chenard 2017 N. Hampton, NH
Joey Ciolino 2017 Marlborough, MA
Nico Ciolino 2019 Marlborough, MA
Brendan Cronin 2017 Sutton, MA
Harry Culhane 2018 Wellesley, MA
Nick Cummings 2018 Weston, MA
Tommy Dallahan 2019 Simsbury, CT
Ned Dean 2020 Hopkinton,MA
Mithran Denbow 2017 Sandwich, MA
Charlie Donahue 2020 Wellesley, MA
Thomas Downing 2017 Holliston, MA
Jonathan Elkins 2020 S. Deerfield, MA
Matt Epstein 2020 Hopkinton, MA
Tommy Ethier 2017 Nashua, NH
Jack Fechter 2018 Cohasset, MA
Collin Fitzpatrick 2018 Marion, MA
Andrew Franz GAP Ridgefield, CT
Andrew Giacchetto 2019 Canton, MA
Brandon Gillis 2017 Nashua, NH
Harry Grosso 2018 Wellesley, MA
Maahin Gulati 2018 Weston, MA
Tucker Gullbrants 2020 Brockton, MA
Tyler Hahn 2018 Avon, CT
Kevin Lynch 2019 Glastonbury, CT
Andrew Michienzi 2019 Needham, MA
Jay Milch 2017 Mount Kisco, NY
Jack Nadeau 2018 Westmoreland, NH
Jack Ouellette 2017 Marlborough, MA
Joe Paolucci 2020 Milton, MA
Drew Powell 2017 Bangor, ME
Ryan Quinn 2017 North Hampton, NH
Jacob Raye 2018 Sandwich, MA
Trevor Reilly 2020 Weswood, MA
Bryson Richards 2019 Plainfield, VT
David Rogers 2019 Needham, MA
Sathscia Sowinkong 2020 Wallingford, CT
Uttdom Sowinkong 2017 Wallingford, CT
Jack Steckler 2018 Barrington, RI
Sam Taraian 2018 Rehoboth, MA
Jack Tobin 2019 Southborough, MA
Ryan Tomaso 2017 Milford, MA
Conner Willett 2021 Wellesley, MA