August 22 - 23
The Gately Cup

Connecticut National GC - Putnam, CT

Round 2 Pairings
Wednesday, August 23
Hole #10
7:30 Rick Moreau (75) - Nick Caruso (78) - Malcom Oliver (82)
7:38 Matt Dubrowski (73) - Ian Thimble (73) - John Flaherty (75)
7:47 Mark Purrington (72) - Jeb Buchanan (72) - Thomas Henderson (72)
7:55 CJ Kinkowski (71) - James Smith (72) - Patrick Ross (72)
8:04 Jesse Larson (70) - Ricky Stimets (71) - Chris Wiatr (71)
8:12 Nick Antonelli (69) - Chris Houston (69) - Nick Pandelena (70)
8:21 Cody Paladino (68) - Brad Adamonis (69) - Joe Harney (69) 
8:29 Eric Dietrich (67) - Cian Curley (68) - Brendan Hunter (68)
8:38 Fletcher Babcock (67) - Jack Whelan (67) - Jimmy Lytle (67)
8:46 Michael Carbone (64) - Kyle Gallo (65) - Charlie Blanchard (65)
8:55 Etienne Bourgoin (74) - Doug Kukilowski (74) - Mario Wilson (74) - Paul Wheatley (75)
9:04 James Turner (73) - Evan Grenus (73) - Matt Naumec (74) - Jimmy Hervol (74)
9:13 Chris Simione (71) - Sam Riemer (72) - Matthew Paradis (72) - Nick Piersall (72)
9:22 Jeffrey Giguere (70) - Joe Tucker (71) - Nicklaus Harrington (71) - Frank Cotrona (71)
9:31 Arthur Ouimet IV (67) - Preston Shortell (67) - Chris Francoeur (67) - Mark Turner (69)
Hole #1
7:30 Jonah Dupuis (86) - Connor Fillmore (88) - Mike Plansky (88)
7:40 Daniel Schena (84) - Thomas Downing (84) - Griffin Bushell (85)
7:49 James Brunone (83) - Jimmy King (84) - Sam Butler (84)
7:59 Benjamin Slater (81) - Zach Iannone (82) - Gabe Van Ness (82) - Brett Sadinsky (82)
8:08 Taylor Kay-Green (79) - Chris Eskierski (80) - Andrew Szandrocha (81) - Jacob Hempel (81)
8:18 John Aitken (78) - Zach Magarian (78) - Chris Ayers (78) - Dennis Biglin (79)
8:27 Connor Henderson (77) - Steven Tasho (77) - Austin Ciley (78) - Nabeel Khan (78)
8:37 Shawn MacBurnie (77) - Jacob Rosen (77) - Owen McGowan (77) - Matthew Stafford (77)
8:46 Tim Umphrey (76) - Brendan Ridge (76) - Ace Ensign (77) - Tyler Hatton (77)
8:56 Andrew Warfield (76) - Jack Cammisa (76) - Nate Choukas (76) - Connor Cunningham (76)
9:05 Ryan McGuirk (75) - Steven Letterle (75) - Drew Aitken (76) - Mithran Denbow (76)
9:15 Matthew Trudeau (75) - Matthew Casavant (75) - Kole Kelly (75) - Logan French (75)
Afternoon Wave
Hole #1
12:30 Lauren Pelster (85) - Alexa Brown (92) - Emma Heim (94)
12:40 Faith Garcia (78) - Chelsea Sedlar (79) - Krystal Knight (81) - Tara Whelan (81)
12:49 Davis Kelliher (81) - Jason Temel (81) - Eric Boulger (81)
12:59 Nico Ciolino (79) - Vikram Konanki (80) - Ryan Lundy (80) - Charles Ma (80)
1:08 Jack Phelan (79) - Ryan DeCristoforo (79) - Colby Mitchell (79) - Jack Georgeu (79)
1:18 John Baldwin (78) - Cole Alibozek (79) - Jack Prue (79) - Tim Murphy (79)
1:27 Brendan Fay (78) - Colin Cusa (78) - Justin Mathew (78) - Brody Yates (78)
1:37 Jackson Roman (78) - Jack Boyd (78) - Peter Bowie (78) - Luke Myers (78)
1:46 Matthew Mackin (77) - Dan Frodigh (77) - Brennan Moreau (77) - Daniel Brooks (78)
1:56 Turner Foster (76) - Billy Howenstein (76) - Tyler Hahn (77) - Matt Conti (77) 
2:05 Dillon Brown (75) - Tim Hall (75) - Ricky Angeli (75) - Mark DeCourcey (75)
2:15 Samuel Barton (72) - Colin Sutyla (73) - Cole Vacca (73) - Eli Epstein-Lubow (74)
2:24 Ethan Saul (83) - Daniel Yoo (84) - Alan Rose (97)
Hole #10
 
12:30 Nolan Marcoux (93) - Cooper Griffin (93) - Kyle Proulx (97)
12:40 Cole Hahn (90) - Tyler Brown (90) - Harrison Sparr (91) 
12:49 Jake Trimble (89) - Justin Paik (89) - Harry Grosso (90) - Jack Aitken (90)
12:59 Benjamin Lovrien (85) - Peter Alofsin (86) - Jack Wehle (87) - Cameron Hosack (88)
1:08 David Carey (83) - Joseph Lenane (83) - Zachary Stewart (83) - Kevin McDonough (84) 
1:18 Adam DeSorbo (82) - Kevin Morris (82) - Jared Winiarz (83) - William Giguere (83)
1:27 Elizabeth Lacognata (84) - Lauren Dohoney (92) - Jacquelyn Stiles (98)
1:37 Ellie de Andrade (80) - Emily Nash (81) - Hannah Blonder (83)
1:46 Catie Schernecker (78) - Addy Douglas (79) - Kaitlynn Washburn (80) 
1:56 Jack Turner (79) - Matthew Young (80) - Brady Williams (83) 
2:05 Weston Jones (75) - James Newton (77) - Aidan LeBlanc (79) 
2:15 Alison Paik (74) - AJ Chicharo (77) - Meher Mankikar (78)
2:24 James Robins (68) - Alex Landry (74) - John Broderick (74)


 

Field as of 8/21/17

The Gately Cup

Name Grad Date / College City/State
Professional Division (30 + 1 am)
Brad Adamonis Coral Springs, FL
Nick Antonelli North Andover, MA
Fletcher Babcock Danielson, CT
Charlie Blanchard Warwick, RI
Jeb Buchanan Palm Beach Gardens, FL
Michael Carbone Brewster, MA
Nick Caruso Lawrence, MA
Cian Curley Naples, FL
Eric Dietrich Cheshire, CT
Matt Dubrowski Bergenfield, NJ
John Flaherty Glastonbury, CT
Kyle Gallo Kensington, CT
Joe Harney West Roxbury, MA
Thomas Henderson Sterling, MA
Chris Houston Gilford, NH
Brendan Hunter Groton, MA
CJ Konkowski Chesterfield, CT
Jesse Larson Mendon, VT
Jimmy Lytle Ocean Ridge, FL
Rick Moreau (a) Westford, MA
Malcolm Oliver Demariscotta, ME
Cody Paladino Kensington, CT
Nicholas Pandelena Atkinson, NH
Mark Purrington Dartmouth, MA
Pat Ross Dunmore, PA
James Smith Middlebury, CT
Ricky Stimets Paxton, MA
Ian Thimble Hyde Park, MA
Jack Whelan Topsfield, MA
Chris Wiatr Jupiter, FL
Cole Wilcox Philadelphia, PA
Girls Division (14)
Hannah Blonder 2018 Westwood, MA
AJ Chicharro 2019 Fall River, MA
Ellie de Andrade 2021 Cohasset, MA
Lauren Dohoney 2020 Cranston, RI
Addy Douglas 2019 Newport, RI
Elizabeth Lacognata 2018 Scarborough, ME
Meher Mankikar 2020 Bridgewater, NJ
Emily Nash 2019 Lunenburg, MA
Allison Paik 2020 Providence, RI
Isabelle Premkumar 2018 Dunstable, MA
Elizabeth (Emmy) Sammons 2019 Rye, NY
Catie Schernecker 2020 Brookline, MA
Jacquelyn Stiles 2019 Groton, MA
Kaitlynn Washburn 2019 Scituate, MA
Women's Collegiate Division (7)
Alexa Brown Central Connecticut State University Trumbull, CT
Faith Garcia Monmouth University Stamford, CT
Emma Heim Central CT State University Suffield, CT
Krystal Knight Merrimack College Groveland, MA
Lauren Pelster Sacred Heart University Omaha, NE
Chelsea Sedlar Sacred Heart University Merrimack, NH
Tara Whelan  Central Connecticut State University
Boys 13 & Under Division (12)
John Broderick 2022 Wellesley, MA
Weston Jones 2021 Sudbury, MA
Alex Landry 2021 Andover, MA
Aidan LeBlanc 2023 Beverly, MA
James Newton 2021 Ottawa, Ontario
James Robbins 2022 N. Andover, MA
Alan Rose 2023 Weston, MA
Ethan Saul 2021 Marlborough, MA
Jack Turner 2023 Saunderstown, RI
Brady Williams 2023 Cranston RI
Daniel Yoo 2022 Hanover, MA
Matthew Young 2022 Canton, MA
Boys 14-17 Division (69)
Jack Aitken 2019 Thompson, CT
Cole Alibozek 2018  Upton, MA
Peter Alofsin 2021 Middletown, RI
Ricky Angeli 2021 South Kingstown, RI
John Baldwin 2020 Little Compton, RI
Samuel Barton 2018 Center Tuftonboro, NH
Eric Boulger 2021 Walpole, MA
Peter Bowie 2018 Springfield, MA
Jack Boyd 2019 Auburn, MA
Daniel Brooks 2021 Dudley, MA
Dillon Brown 2018 Halifax, MA
Tyler Brown 2021 Halifax, MA
Noah Cate 2018 Weston, MA
Nico Ciolino 2019 Marlboro, MA
Matt Conti 2018 East Walpole, MA
Colin Cusa 2019 Westport, CT
Mark DeCourcey 2019 Arlington, MA
Bryan DeCristoforo 2018 Medway, MA
Ben Defelice 2018 Warwick, RI
Adam DeSorbo 2018 Amsterdam, NY
Eli Epstein-Lubow 2018 Pawtucket, RI
Brendan Fay 2019 Barrington, RI
Turner Foster 2019 East Hampton, NY
Dan Frodigh 2018 Westwood, MA
Jack Georgeu 2019 Warwick, RI
William Giguere 2019 Providence, RI
Cooper Griffin 2020 Auburndale, MA
Harry Grosso 2018 Wellesley, MA
Cole Hahn 2021 Avon, CT
Tyler Hahn 2018 Avon, CT
Tim Hall 2018 Westwood, MA
Cameron Hosack 2018 Glastonbury, CT
Adam Housley 2020 Rehoboth, MA
Billy Howenstein 2019 Boulder, CO
Davis Kelliher 2018 Walpole, MA
Vikram Konanki 2021 Newton, MA
Joey Lenane 2022 Dedham, MA
Trevor Lopez 2021 Winchester, MA
Patrick Louzan 2018 Wilton, CT
Ben Lovrien 2018
Ryan Lundy 2021 Hopkinton, MA
Charles Ma 2020 West Roxbury, MA
Matt Mackin 2018 Westwood, MA
Bobby Manion 2020 Framingham, MA
Nolan Marcoux 2019 Danielson, CT
Justin Mathew 2019 Rocky Hill, CT
Kevin McDonough 2019 Simsbury, CT
Colby Mitchell 2019 Gloucester, MA
Brennan Moreau 2019 Essex, VT
Kevin Morris 2020 Hamden, CT
Timothy Murphy 2019 Paxton, MA
Luke Myers  2018 Raynham, MA
Robert O'Brien III 2018 Winchester, MA
Justin Paik 2018 Providence, RI
Jack Phelan 2018 East Longmeadow, MA
Kyle Proulx 2019 Sterling, CT
Jack Prue 2018 Raynham, MA
Jackson Roman 2021 Kensington, CT
Clark Saunders 2021 Weston, MA
Harrison Sparr 2018 Pawtucket, RI
Zach Stewart 2020 Duxbury, MA
Colin Sutyla 2018 Coventry, RI
Jason Temel 2019 West Newton, MA
Jake Trimble 2021 Harrisville, RI
Cole Vacca 2018 Needham, MA
Jake Walling 2017 Rocky Hill, CT
Jack Wehle 2021 Hopkinton, MA
Jared Winiarz 2018 Norton, MA
Brody Yates 2018 Essex Junction, VT
Men's Collegiate Division (67)
Drew Aitken Central Connecticut State University Thompson, CT
John Aitken Central Connecticut State University Thompson, CT
Chris Ayers Midland College Wethersfield, CT
Dennis Biglin Skidmore College Glastonbury, CT
Etienne Bourgoin Southern New Hampshire  Abington, MA
Drew Brennan Shorter University Ellington, CT
James Brunone Bentley University Plymouth, MA
Griffin Bushell Bentley University Swansea, MA
Chris Butler Boston College West Hartford, CT
Sam Butler Bentley University East Falmouth, MA
Jack Cammisa Boston College Greenwich, CT
Matthew Casavant UMass Lowell Reading, MA
Nate Choukas Trinity College Hanover, MA
Austin Cilley Rhode Island College Westerly, RI
Joey Ciolino Marlboro, MA
Frank Cotrona Southern Connecticut State University Wallingford, CT
Connor Cunningham Sacred Heart University West Hartford, CT
Mithran Denbow Fordham University Sandwich, MA
Tommy Downing Central Connecticut State University Holliston, MA
Jonah Dupuis Hampton, CT
Ace Ensign Trinity College Sudbury, MA
Chris Eskierski Bentley University Greenwich, CT
Connor Fillmore Rhode Island College Danielson, CT
Chris Francoeur University of Rhode Island Amesbury, MA
Logan French Bentley University Ellington, MA
Jeffrey Giguere Middlebury College Providence, RI
Evan Grenus Wofford College Glastonbury, CT
Nicklaus Harrington UCONN Chaplin, CT
Tyler Hatton Boston College Southborough, MA
Jake Hempel Skidmore College Marblehead, MA
Connor Henderson Bryant University Southborough, MA
Jimmy Hervol UCONN Hopkinton, MA
Zacahry Iannone UCONN North Haven, CT
Taylor Kay-Green Trinity College Needham, MA
Kole Kelly Trinity College Belmont, MA
Nabeel Khan UCONN Westerville, OH
Jimmy King Holy Cross Walpole, MA
Doug Kulikowski Bentley University Pittsford, NY
Steven Letterle Rhode Island College Cranston, RI
Shawn MacBurnie McDaniel College Beverly, MA
Zach Magarian Assumption College Worcester, MA
Owen McGowan Trinity College Norwalk, CT
Ryan McGuirk Holy Cross Lexington, MA
Matt Naumec Boston College Wilbraham, MA
Arthur Ouimet IV Central Connecticut State University Bloomfield, CT
Matt Paradis Southern New Hampshire University Hooksett, NH
Nick Piersall Central Connecticut State University Portland, CT
Mike Plansky Bentley University Danvers, MA
Kyle Puzzo Worcester State University Ludlow, MA
Brendan Ridge Boston College Hanover, MA
Sam Riemer Southern New Hampshire University Canton, MA
Jacob Rosen Southern New Hampshire University Johnston, RI
Brett Sadinsky Adelphi University Cromwell, CT
Daniel Schena Mount St. Mary College Cheshire, CT
Preston Shortell Manhattan College Oxford, CT
Chris Simione Bentley University Cheshire, CT
Benjamin Slater Middlebury College Wayland, MA
Matthew Stafford Bryant University Windsor Locks, CT
Andrew Szandrocha Central Connecticut State University Southington, CT
Steve Tasho Bryant University North Easton, MA
Sebastian Tonkovich Sacred Heart University Lincoln, RI
Matthew Trudeau Central Connecticut State University Storrs, CT
Joey Tucker Central Connecticut State University Warwick, RI
James Turner Dartmouth College Gloucester, MA
Mark Turner Dartmouth College Gloucester, MA
Tim Umphrey UConn Northborough, MA
Gabe Van Ness Bryant University Clinton, CT
Andrew Warfield Bryant University Southborough, MA
Paul Wheatley Bryant University Wethersfield, CT
Mario Wilson Bryant University Taunton, MA