June 22-23
Francis Ouimet Junior Stroke Play Championship

Round 1 Agawam Hunt
Round 2
Tee Times & Pairings
Friday, June 23rd 
@ Connecticut National GC

Hole # 7:15 Shotgun Start 
Registration 6:20am - 7:00am
The range will be open at 6:00am
1 Riya Ahuja (85) - Catie Schernecker (86)
1b Hannah Drew (80) - Addy Douglas (81) - Alexis Florio (84)
2 AJ Chicharro (77) - Pacharada Treekul (77) - Charlotte Kwong (78)
3 Tyler Hahn (67) - Dillon Brown (68) - Christopher Fosdick (68) - Brennan Hughes (69)
3b Michael Pergamo (70) - Jonathan Elkins (71) - Alex Yun (71) - Noah Peterson (72)
4 Alejandro Soto (76) - Nathaniel Kabogoh (76) - Sam Riemer (77) - Mark Lallak (78)
5 Sebastian Tonkovich (78) - James Shalhoup (78) - Luke Montalbano (82) - John Aitken (86)
6 Erik MacDonald (71) - Patrick Frodigh (72) - Ryan McGuirk (72) - Ryan Btown (76
6b Matthew Paradis (69) - Jack Cammisa (70) - Brendan Ridge (71) - Drew Aitken (71)
7 Colin Sutyla (73) - Jake Avery (73) - Harrison Sparr (74) - Tim Hall (74)
7b Ryan Lundy (70) - Max Hutter (75) - Eric Boulger (76) - Daniel Brooks (76)
8 Brian Polinchock (77) - Harry Dessel (77) - Colin McCaigue (78) - Mac Lee (79)
9 Zachary Stewart (79) - Gunnar Senatore (79) - Charles Ma (82) - Tim Murphy (82) 
10 Ricky Angeli (83) - John Veno (91) - Will Frodigh (84) - Daniel O'Brien (90)
11 Colin Cusa (74) - Charles Chung (74) - Nathan Ingram (75) - Jonathan Mitchell (75)
12 Jack Boyd (75) - Will Grady (75) - Haoyu Hsieh (75) - Peter Bowie (75) 
12b Thomas Graham (76) - Harry Grosso (76) - Lance Johnson (76) - Ryan Gorman (76) 
13 Thomas Dallahan (76) - Cole Alibozek (77) - Jarod Buffone (77) - Steven Smith (77)
13b Justin Grondahl (77) - Matthew Conti (77) - Chris Francoeur (77) - Dan Frodigh (78)
14 Michael Rosenbloom (79) - Jacob Raye (80) - Luke Myers (80) - Matthew Mackin (80)
15 Peter Hudner (80) - Jacob Florence (81) - Ryan Stankiewicz (82) - Harry Choi (83) 
16 Matt Brosseau (83) - Jack Georgeu (84) - Leonardo Verdolin (84) - Jack Phelan (84)
17 Sean Dully (80) - Brady Williams (85) - Elias Kennon (87)
17b Aidan LeBlanc (79) - Brian Adams (79) - Colin Spencer (79) - John Hiller (80)
18 Daria Delfino (74) - Selena Li (75) - Allison Paik (76) 
18b Weston Jones (71) - John Broderick (72) - Joseph Lenane (73) - James Robbins (73)


 

Field as of 6/19/17

Francis Ouimet Junior Stroke Championship

Name  Grad Date / College City/State
Girls Division (9)
Riya Ahuja 2018 Singapore
AJ Chicharro 2019 Fall River, MA
Addy Douglas 2019 Newport, RI
Hannah Drew 2019 Keene, NH
Alexis Florio 2018 Cranston, RI
Charlotte Kwong 2018 Hong Kong
Selina Li 2019 Hong Kong
Allison Paik 2020 Providence, RI
Catie Schernecker 2020 Brookline, MA
Pacharada Treekul 2018 New Britain, CT
Women's Collegiate Division(1)
Daria Delfino Loyola Cranston, RI
Boys 13 & Under Division (11)
Brian Adams 2022 North Hampton, NH
John Broderick 2022 Wellesley, MA
Sean Dully 2022 Salem, MA
John Hiller 2024 New York, NY
Weston Jones 2021 Sudbury, MA
Elias Kennon 2023 Old Greenwich, CT
Aidan LeBlanc 2023 Beverly, MA
Joseph Lenane 2022 Dedham, MA
James Robbins 2022 North Andover, MA
Colin Spencer 2022 Mashpee, MA
Brady Williams 2023 Cranston, RI
Boys 14-15 Division (15)
Ricky Angeli 2021 S. Kingstown, RI
Daniel Brooks 2021 Dudley, MA
Eric Boulger 2021 Walpole, MA
Harry Dessel 2022 Barrington, RI
Tucker Gullbrants 2020 Brockton, MA
Max Hutter 2021 Weston, MA
Mac Lee 2020 Andover, MA
Ryan Lundy 2021 Hopkinton, MA
Charles Ma 2020 West Roxbury, MA
Colin McCaigue 2020 Brookline, NH
Timothy Murphy 2019 Paxton, MA
Brian Polinchock 2021 Danbury, CT
Gunnar Senatore 2020 Bedford, NH
Zach Stewart 2020 Duxbury, MA
John Veno 2020 Wrentham, MA
Boys 16-18 Division (50)
Cole Alibozek 2018 Upton, MA
Joe Arnone 2017 South Kingstown, RI
Jake Avery 2017 Avon, CT
Peter Bowie 2018 Springfield, MA
Jack Boyd 2019 Auburn, MA
Matt Brosseau 2019 West Springfield, MA
Dillon Brown 2018 Halifax, MA
Jarod Buffone 2018 Sutton, MA
Harry Choi 2019 Newton, MA
Charles Chung 2019 Hong Kong
Matt Conti 2018 Walpole, MA
Colin Cusa 2019 Westport, CT
Tommy Dallahan 2019 Simsbury, CT
Jonathan Elkins 2020 South Deerfield, MA
Jacob Florence 2019 Newton, MA
Chris Fosdick 2019 Middlefield, CT
Chris Francoeur 2017 Amesbury, MA
Dan Frodigh 2018 Westwood, MA
Jack Georgeu 2019 Warwick, RI
Ryan Gorman 2019 Greenville, SC
Will Grady 2017 Andover, MA
Thomas Graham 2017 Sherborn, MA
Justin Grondahl 2019 Rye, NH
Harry Grosso 2018 Wellesley, MA
Tyler Hahn 2018 Avon, CT
Tim Hall 2018 Westwood, MA
Haoyu (Leo) Hsieh 2019 Shenzhen, China
Brennan Hughes 2018 Bedford, NH
Peter Hudner 2018 Canton, MA
Nate Ingram 2019 Pembroke, MA
Lance Johnson 2018 Greenwich, CT
Matt Mackin 2018 Westwood, MA
Jonathan Mitchell 2018 Franklin, MA
Luke Myers 2018 Raynham, MA
Daniel O'Brien 2019 Shrewsbury, MA
Robert O'Brien III 2018 Winchester, MA
Michael Pergamo 2017 Belmont, MA
Noah Peterson 2017 East Longmeadow, MA
Jack Phelan 2018 East Longmeadow, MA
Jacob Raye 2018 Sandwich, MA
Trevor Reilly 2020 Westwood, MA
Derek Rivard 2018 Cumberland, RI
Michael Rosenbloom 2019 Wellesley, MA
Alex Sienkiewicz 2018 Bristol, RI
Steven Smith 2018 Marshfield, MA
Harry Sparr 2018 Pawtucket, RI
Ryan Stankiewicz 2017 Amherst, NH
Colin Sutyla 2018 Coventry, RI
Michael Thorbjornsen 2020 Wellesley, MA
Leonardo Verdolin 2019 Lerma, Mexico
Alex Yun 2018 Weston, MA
Men's Collegiate Division (17)
Drew Aitken Central Connecticut Thompson, CT
John Aitken Central Connecticut Thompson, CT
Ryan Brown Bryant University Bedford, NH
Jack Cammisa Greenwich, CT
Patrick Frodigh Elon University Westwood, MA
Will Frodigh Elon University Westeood, MA
Nathaniel Kabogoh University of Tampa Dracut, MA
Mark Lallak University of New Hampshire Natick, MA
Erik MacDonald Braintree, MA
Ryan McGuirk College of the Holy Cross Lexington, MA
Luke Montalbano Emory & Henry College Rumford, RI
Matt Paradis Southern New Hampshire Hooksett, NH
Brendan Ridge Hanover, MA
Sam Riemer Southern New Hampshire Canton, MA
James Shalhoup Johnson & Wales North Easton, MA
Alejandro Soto Colgate University Newton, MA
Sebastian Tonkovitch Sacred Heart University Lincoln, RI